• Zelená škola

          • Zelená škola je environmentálne vzdelávací program určený pre materské, základné. Stredné a špeciálne školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene. O problematike životného prostredia sa nestačí len učiť, ale je zároveň nevyhnutné zmeniť naše konanie.
             
            V programe Zelená škola sa uplatňuje praktická metodika 7 krokov, ktorá je jednoduchým, no účinným nástrojom na to, aby sa v škole udiali pozitívne zmeny – zmeny nielen v oblasti životného prostredia, ale aj vo vzájomných vzťahoch, spolupráci a celkovej atmosfére na škole. Náplňou programu je splnenie 7 krokov Zelenej školy počas certifikačného obdobia (min. 2 roky).
             
            V každom certifikačnom období je potrebné si vybrať jednu z nasledujúcich tém: voda, odpad, energia, doprava a ovzdušie, zelené obstarávanie a úradovanie, zeleň a ochrana prírody, potraviny.
             
            1.  Vytvorenie kolégiaide o akčnú skupinu programu na škole. Vybraní zástupcovia tried budú zodpovední za jednotlivé úlohy v programe.
            2.  Environmentálny audit školy – v ktorom na základe pracovných listov zameraných na jednotlivé oblasti skúmajú žiaci vplyv školy na životné prostredie.
            3.  Environmentálny akčný plán – si stanovuje škola na základe výsledkov auditu, vyberie si tému ako pomôcť životnému prostrediu. Určí si cieľ, stanoví si aktivity ktoré chce splniť a snaží sa spoločne naplniť cieľ.
            4.  Monitoring a hodnotenie – je potrebné aktivity priebežne monitorovať, aby sa sledovalo dosiahnutie vytýčeného cieľa.
            5.     Proenvironmentálna výučbas cieľom je zapojiť všetkých žiakov, ale aj zamestnancov do praktických aktivít. Žiaci tak získavajú nielen vedomosti, ale aj zručnosti v rôznych oblastiach od vzťahu k prírode, cez ochranu životného prostredia, osvojovania si zdravého životného štýlu až po vzťah k manuálnej práci.
            6.  Informovanie a zapojenie komunitysa realizuje prostredníctvom násteniek, školského časopisu alebo internetovej stránky školy.
            7.     Ekokódexide o umelecké znázornenie hodnôt našej školy. Ide o spoločné vyznanie hodnôt a návod k ohľaduplnému správaniu sa k životnému prostrediu pre každého, kto navštevuje školu.