PRESNÝ ČAS

VITAJTE!

• Pozdravujem vás, lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás!

I vás pozdravujem veršom nášho pravdepodobne najslávnejšieho básnika, ktorého meno nesie najstaršia slovenská recitačná súťaž: Hviezdoslavov Kubín. Po roku opäť nastal čas jej školského kola na druhom stupni našej základnej školy, ktoré sa konalo v priebehu vyučovania 21. februára. Opätovne si svoje sily a schopnosti v prednese poézie a prózy mohli zmerať žiaci 5. až 9. ročníka, a to v dvoch kategóriách: 5.-6. ročník a 7.-9. ročník.

V próze bolo menej súťažiacich ako v kategórii poézia. Škoda. Veď prerozprávať príbeh, poviedku či úryvok z románu, môže byť pre mnohých oveľa pútavejšie a aj jednoduchšie než prednes básne. Veľmi sa tešíme z tých, ktorí sa dali na recitáciu prózy a povzbudzujeme aj ďalších, aby sa jej nebáli.

• Z dôvodu rekonštrukcie vestibulu bude dňa 23. februára 2018 skrátené vyučovanie pre žiakov 1. stupňa do 11:00 hod. Prevádzka v ŠKD bude do 16:00 hod. Žiaci 2. stupňa sa od 10:00 hod zúčastnia korčuľovania na Športovom areáli Alejová a z obedov sú odhlásení.

• Riaditeľka Základnej školy, Bukovecká 17, Košice oznamuje rodičom a zákonným zástupcom žiakov, že v dňoch od 15. 02.2018 do 19. 02. 2018 sú z dôvodu vysokej chorobnosti žiakov Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Košiciach vyhlásené pre žiakov školy chrípkové prázdniny. V tomto čase nie je v prevádzke školská jedáleň, ani školský klub detí. Žiaci nastúpia do školy v utorok, 20. 02. 2018.

• Kto chcel, mal dnes možnosť potešiť svojich spolužiakov či pedagógov valentínskym pozdravom. K adresátom ich doručovala naša „Valentínska pošta.“ Tie najkrajšie pani riaditeľka odmenila vecnými cenami. Niektorí žiaci si stihli zakúpiť pre svojich blízkych aj krásne drevené alebo voňavé levanduľové srdiečka. Iní zase svoje valentínky vyrobili z papiera. Tento deň bol zároveň aj „Deň v sukniach a košeliach.“ Či nám to dnes pristalo? To rozhodne áno. Pozrite si fotografie v tomto fotoalbume.

• Milá rodinná komédia o rodine, ktorá si kupuje vidiecky dom s ohromnými pozemkami a špeciálnym bonusom k tomu – zoologickou záhradou s desiatkami zvierat. Nielen námet tohto filmu, ale aj téma regionálnej výchovy nás viedli k tomu, aby sme si vytvorili našu školskú ZOO. Podľa plánov sme si vytvorili v nej priestor na hry pre deti aj zvieratá. Konáre nám v lese nazbierala pani zástupkyňa , priniesli sme lekárske špachtle, lepidlo a vytvorili ohradu. Potom sme vytvárali jednotlivé priestory pre púšťové, lesné a vodné zvieratá. Nezabudli sme ani na chodníky, stromy a Dinopark, aby to bolo ako v tej našej – košickej.

• Ako jedna z desiatich škôl v Košickom kraji sme sa zapojili do nového projektu Nadácie Volkswagen Slovakia, ktorý podporuje moderné vzdelávanie v základných školách na Slovensku. Čo je Vedomostný ostrov? Je to interaktívny kiosk plný zaujímavých vedomostí, veselých testov, z ktorého môžu naši žiaci, ale aj učitelia čerpať mnohé zaujímavé poznatky a inšpirácie. Animovaný ostrov má tri dotykové obrazovky a ponúka množstvo interaktívnych vzdelávacích úloh z oblastí fyziky, techniky, ekológie, nemeckého jazyka aj dopravnej výchovy. Žiaci sa môžu na ňom otestovať a prípadne zorientovať sa aj pri výbere budúceho povolania, a tiež súťažiť o hodnotné ceny. Veríme, že sa nám vďaka ostrovom podarí rozšíriť možnosti vo vzdelávaní.

• V tomto období zaznamenávame v našom zariadení zvýšený počet chýbajúcich žiakov z dôvodu chrípkového ochorenia. Situáciu naďalej monitorujeme. V prípade ďalšieho nárastu počtu ochorení je možné, že budeme musieť po dohovore s RÚVZ školu zatvoriť.

• Tak trochu učiaci, a tak trochu zábavný deň sme mali v piatok, 9. februára. Už od rána sa po chodbách premávali princezné, víly, čarodejnice, kostry, kráľ, námorník i všakovaké zvieratká. Práca v skupinách a karnevalové úlohy boli príjemnou zmenou v tento vyučovací deň. V telocvični sme dali aj nejaké tie spoločné tance. Všetkým nám bolo veselo. Nech žije KARNEVAL!

• Na pondelok sme sa do školy naozaj veľmi tešili, lebo sa začínal náš najobľúbenejší projekt Educate Slovakia. Prišli k nám siedmi študenti z atraktívnych krajín – Indonézia, Peru, Taiwan a Turecko. Očarila nás nevšedná krása, zvláštnosti a kultúra ich domovov. Učili nás tradičné indonézske aj turecké tance a my ich zase našu karičku a hru na flaute. Predviedli nám umenie kaligrafie, čínske písmo, nové zábavné hry, oblečenie a hlavne rozprávali anglicky. Spoločne sme si užili aj atmosféru hokejového zápasu so Žilinou. Dostali sme od nich malé darčeky, náramky priateľstva, ale i oni odchádzali so suvenírmi od našej školy aj mesta Košice. Spoznali sme nové kúty sveta, ktoré by sme raz chceli navštíviť, ale musíme sa svedomito zdokonaľovať v angličtine.

• Pretože sa blíži sviatok sv. Valentína, členovia žiackeho parlamentu sa aj tento rok rozhodli uskutočniť pre vás školskú akciu pod názvom „Valentínska pošta“. Chcete potešiť valentínkou a prianím svojich spolužiakov či učiteľov? Ak áno, môžete ich vhadzovať do schránky na prvom poschodí od pondelka, 12. 2. 2018, do stredy rána, 14. 2. 2018. Nezabudnite uviesť meno a triedu adresáta, aby sa váš odkaz dostal do správnych rúk. Práve v stredu, v deň sv. Valentína budú valentínky doručované adresátom. Dajte si na nich záležať, pretože tento rok vyhodnotíme tie najkrajšie. Zároveň sa v tento deň oblečte slávnostnejšie, pretože to bude zároveň aj Deň v sukniach a košeliach.

• Základná škola, Bukovecká 17, 040 12 Košice
    Bukovecká 17, 040 12 Košice